The Dark Side of the Moon
The Dark Side of the Moon
The Dark Side of the Moon
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum ljubavi - Sunčev Cvet
 
PortalPrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Zadnje teme
» Predstavljanje vaših sajtova
Meša Selimović EmptyPon Jun 22, 2015 1:28 am od Ana81

» Priče za laku noć ;)
Meša Selimović EmptyPon Jul 28, 2014 5:53 pm od radioaktivna

» Urbane legende
Meša Selimović EmptyPon Jul 28, 2014 5:50 pm od radioaktivna

» Ljubavne asocijacije
Meša Selimović EmptyNed Feb 09, 2014 4:57 pm od maja

» Asocijacije
Meša Selimović EmptyNed Feb 09, 2014 4:57 pm od maja

» Kaladont
Meša Selimović EmptyNed Feb 09, 2014 4:56 pm od maja

» Kaladont imena
Meša Selimović EmptyNed Feb 09, 2014 4:55 pm od maja

» Najlepša reč
Meša Selimović EmptyNed Feb 09, 2014 4:55 pm od maja

» Oceni avatar..
Meša Selimović EmptyNed Feb 09, 2014 4:54 pm od maja

» Brojimo po 1 pa dokle stignemo....
Meša Selimović EmptyNed Feb 09, 2014 4:54 pm od maja

» Brojanje u slikama
Meša Selimović EmptyPet Sep 13, 2013 7:37 pm od Hanna..

» R
Meša Selimović EmptyČet Jan 31, 2013 5:15 pm od Flanders

» Koje su boje Vaše oči?
Meša Selimović EmptySub Jan 26, 2013 2:35 am od vanja

» Trenutno slušam...
Meša Selimović EmptyUto Jan 08, 2013 1:13 am od Kaktussic

» Ja sam zadnja...
Meša Selimović EmptySre Dec 26, 2012 1:31 pm od maja

Ključne reči
ljubav

 

 Meša Selimović

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
radioaktivna
Administrator
Administrator
radioaktivna


Ženski Broj poruka : 9209
Datum upisa : 17.03.2011
Godina : 124
Lokacija : zvezdana prašina

Meša Selimović Empty
PočaljiNaslov: Meša Selimović   Meša Selimović EmptyNed Okt 16, 2011 10:43 pm

Derviš i smrt


"Mi smo ničiji. Uvijek smo na nekoj međi, uvijek nečiji miraz. Vjekovima mi se tražimo i prepoznajemo, uskoro nećemo znati ko smo. Živimo na razmeđu svjetova, na granici naroda, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi istorije kao na grebenu. Otrgnuti smo, a neprihvaćeni. Ko rukavac što ga je bujica odvojila od majke pa nema više ni toka, ni ušća, suviše malen da bude jezero, suviše velik da ga zemlja upije. Drugi nam čine čast da idemo pod njihovom zastavom jer svoju nemamo. Mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odslužimo. Nesreća je što smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i nećemo iz nje, a sve se plaća pa i ova ljubav. Svako misli da će nadmudriti sve ostale i u tome je naša nesreća. Kakvi su ljudi Bosanci? To su najzamršeniji ljudi na svijetu, ni skim se istorija nije tako pošalila kao sa Bosnom. Juče smo bili ono što danas želimo da zaboravimo, a nismo postali ni nešto drugo. S nejasnim osjećajem stida zbog krivice i otpadništva, nećemo da gledamo unazada, a nemamo kad da gledamo unaprijed. Zar smo mi slučajno tako pretjerano meki i surovi, raznježeni i tvrdi. Zar se slučajno zaklanjamo za ljubav kao jedinu izvjesnost u ovoj neodređenosti, zašto? Zato što nam nije svejedno. A kad nam nije svejedno znači da smo pošteni. A kad smo pošteni, svaka čast našoj ludosti!"
Nazad na vrh Ići dole
https://dark.forumsc.net
radioaktivna
Administrator
Administrator
radioaktivna


Ženski Broj poruka : 9209
Datum upisa : 17.03.2011
Godina : 124
Lokacija : zvezdana prašina

Meša Selimović Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović EmptyNed Okt 16, 2011 10:43 pm

Tvrdjava


"- Čovek nije drvo i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vezujući se za jedno mesto, čovek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne i sam sebe plaši neizvesnošću koja ga čeka. Promena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposesti njegov osvojeni prostor i on će počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promeni mesto i nametnute uslove. Kuda i kako da ode? Nemoj da se smešiš, znam da nemamo kud. Ali možemo ponekad stvarajući privid slobode. Tobože odlazimo, tobože menjamo. I opet se vraćamo, smireni, utešljivo prevareni.

- Ako je vraćanje cilj, čemu onda odlaženje?

- Pa u tome i jeste sve: vraćati se. S jedne tačke na zemlji čeznuti, polaziti i ponovo stizati. Bez te tačke za koju si vezan, ne bi voleo ni nju ni drugi svet, ne bi imao odakle da pođeš, jer ne bi bio nigde. A nisi nigde ni ako imaš samo nju. Jer tada ne misliš o njoj, ne čezneš, ne voliš. A to nije dobro. Treba da misliš, da čezneš, da voliš."
Nazad na vrh Ići dole
https://dark.forumsc.net
radioaktivna
Administrator
Administrator
radioaktivna


Ženski Broj poruka : 9209
Datum upisa : 17.03.2011
Godina : 124
Lokacija : zvezdana prašina

Meša Selimović Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović EmptyNed Okt 16, 2011 10:44 pm

Tvrdjava



"Postoje tri velike strasti. Alkohol, kocka i vlast. Od prve dvije ljudi se mogu izlečiti, od treće nikako. Vlast je najteži porok. Zbog nje se ubija, zbog nje se gine, zbog nje se gubi ljudski lik. Neodoljiva je. Kao čarobni kamen, jer pribavlja moć. Ona je duh iz Aladinove lampe, koji služi svakoj budali, koja ga drži. Odvojeni ne predstavljaju ništa, zajedno kao kob su ovog svijeta. Poštene i mudre vlasti nema, jer je želja za moći bezgranična. Čovjeka na vlasti podstiču kukavice, bodre laskavci, podržavaju lupeži, i njegova predstava o sebi uvek je lepša nego istina. Sve ljude smatra glupim, jer kriju pred njim svoje pravo mišljenje, a sebi prisvaja pravo da sve zna. I ljudi to prihvataju. Niko na vlasti nije pametan, jer i pametni brzo izgube razbor, i niko trpeljiv, jer mrze promjenu. Odmah stvaraju vječne zakone, vječna načela, vječno ustrojstvo i vežući vlast uz Boga, učvršćuju svoju moć. I niko ih ne bi oborio ako ne postanu smetnja i pretnja drugim moćnicima. Ruše ih uvjek na isti način, objašnjavajući to nasiljem prema narodu, a svi su nasilnici, izdajom prema vladaru, a nikom to ni na um nepada. I nikoga to nije urazumilo, svi srljaju na vlast kao noćni leptir na plamen svijeće.
Bez hljeba narod može ostati, bez vlasti neće."
Nazad na vrh Ići dole
https://dark.forumsc.net
radioaktivna
Administrator
Administrator
radioaktivna


Ženski Broj poruka : 9209
Datum upisa : 17.03.2011
Godina : 124
Lokacija : zvezdana prašina

Meša Selimović Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović EmptyNed Okt 16, 2011 10:44 pm

Tvrdjava




"Šta je to s nama i sa životom, u kakve se to konce splićemo, u šta upadamo svojom voljom u šta nevoljom, šta od nas zavisi, i šta možemo sa sobom. Nisam vješt razmišljanju, više volim život nego misao o njemu, ali kako god sam prevrtao, ispada da nam se većina stvari dešava mimo nas, bez naše odluke. Slučajnost odlučuje o mome životnom putu i o mojoj sudbini, i najčešće bivam doveden pred gotov čin, upadam u jedan od mogućih tokova, u drugi će me ubaciti samo druga slučajnost. Ne vjerujem da mi je unaprijed zapisan put kojim ću proći, jer ne vjerujem u neki naročit red ovoga svijeta. Ne odlučujemo, već se zatičemo. Strmoglavljeni smo u igru, punu nebrojenih izmjena, jednog određenog trenutka, kad nas samo ta prilika čeka, jedina koja nas može sačekati, u toku mješanja. Ne možes je zaobići, ni odbiti. Tvoja je, kao voda u koju padneš. Pa plivaš, ili potoneš."
Nazad na vrh Ići dole
https://dark.forumsc.net
Hanna..
VIP
VIP
Hanna..


Ženski Broj poruka : 1111
Datum upisa : 15.08.2011
Godina : 37

Meša Selimović Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović EmptyPon Okt 17, 2011 11:13 am

Trebalo bi ubijati prošlost sa svakim danom što se ugasi.
Izbrisati je, da ne boli.
Lakše bi se podnosio dan što traje, ne bi se mjerio onim što više ne postoji.
Ovako se mješaju utvare i život,
pa nema ni čistog sjećanja ni čistog života...
Nazad na vrh Ići dole
Hanna..
VIP
VIP
Hanna..


Ženski Broj poruka : 1111
Datum upisa : 15.08.2011
Godina : 37

Meša Selimović Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović EmptySub Nov 19, 2011 5:00 pm

... A onda mi je došlo do svijesti da je opasno i ovo radosno posmatranje,
nisam se više osjećao nadmoćan, ni skriven,
oživjelo je nešto neželjeno u meni.
Nije to bila strast, već možda gore od toga: uspomena.
Na jednu jedinu ženu u mome životu.
Ne znam kako je isplivala ispod naslage godina,
nije lijepa kao ova, nije joj ni slična, zašto je jedna dozvala drugu,
više me se tiče ona daleka koja ne postoji, dvadeset godina je zaboravljam, i pamtim, dolazi u sjećanje kad neću i kad mi ne treba, gorka kao pelin.
Dugo je nije bilo u meni, odakle sad da se javi.
Da li zbog ove žene s licem iz griješnih snova, da li zbog brata, da ga zaboravim, da li zbog svega što se desilo, da se prekorim?
Da se prekorim što sam ispustio sve mogućnosti, i više ne mogu da ih vratim.
Oborio sam pogled, nikad čovjek ne smije misliti da je siguran, ni da je umrlo što je prošlo. Ali zašto se budi kad mi je najmanje potrebno?
Nije ona važna, ta daleka, sjećanje na nju zamjenjuje skrivenu misao da je sve moglo biti drukčije, pa i ovo što me boli.
Odlazi, sjenko, ništa nije moglo biti drukčije, i našlo bi se nešto drugo da boli.
Ne može biti drukčije pa da bude bolje u ljudskom životu.
Ova što me pokrenula, vratila me sebi...

Nazad na vrh Ići dole
Orao
VIP
VIP
Orao


Muški Broj poruka : 862
Datum upisa : 31.03.2011
Godina : 43
Lokacija : NS

Meša Selimović Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović EmptySub Dec 08, 2012 4:45 pm

Smiješno je možda, bio sam čovjek s onim od juče i hoću da budem čovjek s ovim od danas, drukčijim, možda i suprotnim, ali me to ne buni, jer čovjek je promjena, a zlo je ako ne poslušamo savjest kad se javi.
Nazad na vrh Ići dole
Orao
VIP
VIP
Orao


Muški Broj poruka : 862
Datum upisa : 31.03.2011
Godina : 43
Lokacija : NS

Meša Selimović Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović EmptySub Dec 08, 2012 4:46 pm

Teško će se sporazumjeti dva čovjeka koja misle različito. Lako će se sporazumjeti dva čovjeka koja misle.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Meša Selimović Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Meša Selimović
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
The Dark Side of the Moon :: Ljubavna litaretura :: Da se ne zaboravi :: Najlepši odlomci-
Skoči na: